poniedziałek, stycznia 25, 2016

Mathcad - sposoby na bardziej efektywną pracę. Część 1 - sposoby pracy w Mathcadzie

W życiu każdego studenta kierunków technicznych przychodzi taki moment, że spotyka on na swojej drodze program, który musi zacząć wykorzystywać do obliczeń. W Polsce dużą popularność zdobył Mathcad ze względu na prostotę obsługi i duże możliwości. Jednak nie wszyscy efektywnie posługują się tym narzędziem - czas to zmienić.


1. Często jako standardowe ustawienia program narzuca nam dość duże marginesy. Rzutuje to na naszą pracę i efektywność wykorzystania strony. Dlatego warto przed przystąpieniem do działania zmienić te wartości.


2. Mathcad wyposażony jest w przyrząd niezbędny dla każdego inżyniera - linijkę. Niestety nie jest ona standardowo aktywna.


Linijka pozwala nam na znacznie więcej niż tylko lepszą orientację. Typowo ustawioną jednostką są <Inches> (Cale), ale klikając w nią prawym przyciskiem myszy możemy zmienić ustawienia.


Na samym dole tego menu widzimy, że znajduje się na razie nieaktywna jeszcze jedna opcja <Show Guideline> (Pokaż linie pomocnicze). Jeżeli chcemy ją włączyć musimy kliknąć lewym przyciskiem myszy w naszą linijkę. Pojawia się tajemniczy znaczek "L", który oznacza położenie naszych linii pomocniczych. 
Gdybyśmy chcieli je usunąć, musimy przytrzymać lewy przycisk myszy na znaczniku, a następnie przeciągnąć go poza obszar linijki.


Teraz ponownie wchodzimy w menu kontekstowe, ale tym razem klikając prawym przyciskiem myszy czarne znaczniki na naszej linijce. Za każdym razem wybieramy <Show Guideline>, a naszym oczom ukazują się kolejne linie pomocnicze.


Można zapytać "po co nam to wszystko"? Z kilku powodów. 
- Po pierwsze, możemy dzięki temu wizualnie podzielić naszą stronę na odseparowane od siebie obszary np. po lewej wzory, a po prawej ich wyjaśnienia. Dodatkowo wszystko będzie idealnie wyrównane, a przez to bardziej czytelne.


- Po drugie, jeżeli napiszemy wzór po lewej stronie okna, to w przypadku gdy chcemy od razu wprowadzić jego definicję, tak jak w sytuacji przedstawionej powyżej, możemy to zrobić poprzez jednokrotne lub dwukrotne  kliknięcie w klawisz <Tab>. Jest to znacznie szybsze niż posługiwanie się myszką, a dodatkowo wszystko mamy od razu wyrównane do linii pomocniczej.
- Po trzecie, jeśli mamy aktywowaną linijkę, możemy ją wykorzystać do formatowania obszarów tekstowych. 


0 komentarze:

Prześlij komentarz