Konstrukcje mostowe

Ćwiczenia projektowe

Jeżeli chciałbyś zacząć swoją przygodę z projektowaniem mostów żelbetowych, to mam nadzieję, że po ukończeniu tego kursu będziesz w pełni zadowolony z efektów naszej wspólnej pracy! Informację, które będę starał się przekazać w formie prezentacji na zajęciach, artykułów oraz krótkich filmów pozwolą Ci zaprojektować jednoprzęsłowy most żelbetowy o konstrukcji płytowo-belkowej. Zajęcia te zapewnią Ci też dobry start do bardziej skomplikowanych projektów, które mam nadzieję pojawią się już za parę chwil w Twojej karierze zawodowej. Ponadto na pierwszych zajęciach będziesz miał możliwość zobaczyć jak powstaje taki most, co rozjaśni nieco spojrzenie na wiele aspektów, które mogą wydawać się problematyczne. Ćwiczenia te nauczą Cię podstawowych zasad i koncepcji, które będą wykorzystywane nie tylko w mostach żelbetowych, ale i innych konstrukcjach, których podstawowym materiałem jest beton. Z tego względu nawet osoby, które nie wiążą swojej przyszłości z mostownictwem, będą w stanie znaleźć coś interesującego w przedstawianych treściach.

Literatura

Książki:
  • Madaj A., Wołowicki W.: Projektowanie mostów betonowych, Wydawnictwa Komunikacji i Łączności.
  • Madaj A., Wołowicki W.: Podstawy projektowania budowli mostowych, Wydawnictwa Komunikacji i Łączności.
Normy:
    • PN-EN 1990 Podstawy projektowania konstrukcji. W pierwszej części Eurokodów podano zasady i wymagania dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa, użytkowalności i trwałości konstrukcji. Określono podstawy ich obliczeń i sprawdzania oraz podano wytyczne zapewnienia niezawodności konstrukcji. Przyjęto w niej koncepcję stanów granicznych, posługującą się metodą częściowych współczynników. Jest ona przeznaczona do stosowania łącznie z pozostałymi częściami Eurokodów 1991-1999.
    • PN-EN 1990:2004/A1. W Załączniku podano reguły i metody ustalania kombinacji oddziaływań przy sprawdzaniu w stanie granicznym nośności i użytkowalności z uwzględnieniem zalecanych wartości obliczeniowych oddziaływań stałych, zmiennych i wyjątkowych oraz współczynników  stosowanych w przypadku obliczeń mostów drogowych, kładek dla pieszych i mostów kolejowych. Ma on zastosowanie także do oddziaływań w czasie budowy. Podano także metody i reguły sprawdzania przypadku niektórych stanów granicznych użytkowalności niezależnych od zastosowanego materiału.
    • PN-EN 1991-1-1 Oddziaływania na konstrukcje. Część 1-1: Oddziaływania ogólne. Ciężar objętościowy, ciężar własny, obciążenia użytkowe w budynkach. W normie podano wskazówki dotyczące projektowania oraz oddziaływania na budynki i obiekty inżynierskie, z włączeniem następujących aspektów: ciężarów objętościowych materiałów budowlanych i składowanych, ciężaru własnego elementów budowlanych oraz obciążeń użytkowych w budynkach.
    • PN-EN 1991-2 Oddziaływania na konstrukcje. Część 2: Obciążenia ruchome mostów. W normie ustalono modele obciążeń ruchomych do projektowania mostów drogowych, kładek dla pieszych, oraz mostów kolejowych.
    • PN-EN 1991-2:2007/AC. Poprawka do normy.
    • PN-EN 1992-1-1 Projektowanie konstrukcji z betonu. Część 1-1: Reguły ogólne i reguły dla budynków. W normie określono zasady i wymagania dotyczące bezpieczeństwa, użytkowalności i trwałości konstrukcji z betonu, łącznie ze specyficznymi ustaleniami dla budynków. Normę opracowano przy założeniu koncepcji stanów granicznych według metody współczynników częściowych. Eurokod 2 stosuje się przy projektowaniu budynków i obiektów inżynierskich z betonu niezbrojonego, zbrojonego i z betonu sprężonego. Odnosi się on wyłącznie do wymagań dotyczących nośności, użytkowalności, trwałości i odporności ogniowej konstrukcji z betonu.
    • PN-EN 1992-2 Projektowanie konstrukcji z betonu. Część 2: Mosty z betonu. Obliczanie i reguły konstrukcyjne. W normie określono zasady i wymagania dotyczące bezpieczeństwa, użytkowalności i trwałości konstrukcji z betonu, łącznie ze specyficznymi ustaleniami dla mostów. Normę opracowano przy założeniu koncepcji stanów granicznych według metody współczynników częściowych. 
    Dodatkowo:
    • PN-91 S-10042 Obiekty mostowe. Konstrukcje betonowe, żelbetowe i sprężone. Projektowanie.

    Tematy zajęć projektowych:

    • Rysunki ogólne
    • Obciążenia płyty pomostowej
    • Wymiarowanie i zasady zbrojenia płyty pomostowej
    • Rozkład poprzeczny obciążenia
    • Wymiarowanie i zasady zbrojenia dźwigarów głównych
    • Stany graniczne użytkowalności

    Materiały pomocnicze:

    0 komentarze:

    Prześlij komentarz