czwartek, października 22, 2015

Projekt ma pokazać główne założenia i sposoby wymiarowania sprężenia mostu, dlatego nie kładzie tak dużego nacisku na inne aspekty, takie jak rozdział poprzeczny obciążenia. Dlatego też wyznaczany jest on na zasadzie doświadczenia - rzędne w osiach dźwigarów mają zadane wartości, zbliżone do rzeczywistych. Należy jednak pamiętać, że można w tym miejscu zastosować wiele, często bardzo wyrafinowanych metod, które są w stanie dać nam bardzo dokładne wyniki, zbieżne z rzeczywistością.


Rozdział poprzeczny obciążenia - Mosty II (5)

Kolejnym krokiem, który musimy wykonać w naszym projekcie jest zestawienie parametrów materiałowych.

BETON

W przypadku betonu większość interesujących nas wartości znajdziemy w Tablicy 3.1 normy PN-EN 1992-1-1. 


Czytając uważnie normę możemy również znaleźć zapis w punkcie 3.1.3 który przypomina nam, że moduł sprężystości betonu jest zależny od składników, które wykorzystano do jego produkcji. Podane w Tabeli 3.1 wartości tego parametru zostały wyznaczone dla betonów na kruszywie kwarcytowym, natomiast w mostach najczęściej wykorzystywane jest kruszywo bazaltowe. W związku z tym konieczne jest zwiększenie wartości modułu sprężystości o 20 % w stosunku do wartości, którą możemy odczytać w Tabeli 3.1.

Parametry materiałowe - Mosty II (4)

piątek, października 16, 2015

W związku z tym, że czasem trzeba odpocząć od poważnych spraw, wpadłem na pomysł stworzenia gry o oczywistej tematyce - budowa mostów. Każdy chyba kiedyś grał w słynnego Bridge Builder:) W czasach studiów, razem z Kołem Naukowym Konstrukcji Mostowych zorganizowaliśmy nawet kilka konkursów, które dotykały tej tematyki. Dlatego też pomału powstaje gra, która będzie klasycznym symulatorem budowy mostów, jednak na tle pozostałych będzie wyróżniać się tym, że wszystkie obliczenia będą bazować metodzie elementów skończonych. Gra jak na razie ma roboczy tytuł FEMBridge (liczę na inne propozycje:), a na poniższym filmiku możecie zobaczyć jak mniej więcej obecnie wygląda.



Co sądzicie? Ktoś może zainteresowany jest tą tematyką?

Prototyp gry w stylu Bridge Builder - FEMBridge

niedziela, października 04, 2015

Dzisiaj nowa forma prezentacji materiału, czyli krótki film w postaci tutoriala, który ma na celu rozwiać najczęściej spotykane wątpliwości, które pojawiają się podczas zestawiania obciążeń stałych w ramach przedmiotu Mosty II.


Ponadto w poniższej tabeli zostały zestawione najczęściej wykorzystywane ciężary poszczególnych komponentów wchodzących w skład projektowanego mostu:


Zestawienie obciążeń stałych - Mosty II (3)